PMMA

PMMA

Polimetil metakrilat (PMMA) diğer önemli ticari vinil polimerleri arasında povinil asetat ve onun türevlerine göre daha az uzantıya sahiptir. Ticari PMMA yüksek ışık geçirgenliği ve asitler ile çevresel faktörlere karsı iyi dayanım ile ortalama 1050C Tg’ye sahip olan amorf bir polimerdir. Metil metakrilatın, metil esterinin katılma polimerleştirilmesi ile polimer elde edilir. PMMA 1,19 g/cm3 yoğunluğa sahiptir ve çok az su absorbe eder. Kırılma endeksi sekline göre 1,49 ile 1,51 arasında değerler alır. Optik berraklığı yüksektir ve gelen ışığın %90’ını geçirir. Kararlı bir yapıya sahiptir ve uzun süre güneş ışığında kalsa bile bozunmaz. Rutubete, alkalilere, sulu asitlere, yağlara ve birçok çözücüye dayanıklı bir malzemedir. PMMA’dan yapılan malzemeler yüksek mekanik dayanıklılığına ve iyi boyut sabitliğine sahiptir, yırtılmada parçalanmaz ve çizilmeye karşı dayanımı oldukça yüksektir.

Kullanım Alanları

PMMA’nın otomotiv sektöründe taşıt ışıkları, profiller ve ışıklandırma sistemleri, ayrıca reklâm panoları, mutfak ve banyo gereçleri, gözlük ve dijital saat camları gibi birçok uygulama alanları da bulunmaktadır.

Teknik Spesifikasyonlar

Maksimum (C) 210 215 190
Minumum (C) 190 195 180
Kalıp Sıcaklığı (C) 30 – 50 C derece arasındadır

 * Yukarıda yazılan veriler sadece tavsiye niteliğinde olup, basılacak olan ürünün kalınlık, boyut, kalıp ve yolluk sistemi gibi birçok faktöre göre farklılık gösterebileceğinden firmamızı herhangi bir sorumluluk altına sokmamaktadır.